„Nasz dzień bez śmiecenia- to każdy dzień!”- projekt edukacyjny w gr. XII
„Obietnica” Iwona Salach
Gdy do lasu pójdą dzieci, żadne w lesie nie naśmieci,
bo papierki i butelki dają pożar czasem wielki.
Każdy malec obiecuje, że przyrodę uszanuje.
Nie wystraszy w lesie zwierza, co do wody właśnie zmierza.
Nie zabrudzi rzeki także. Dba o czystość, dba, a jakże.
A więc dziecię moje młode – przed zagładą chroń przyrodę.
Jak ważna jest ekologia i dbanie o zdrowe i czyste otoczenie wokół nas - wie każdy dorosły, a młodsze dzieci uczą się tego już od przedszkola. Edukacja najmłodszych jest bardzo ważna, często to one właśnie przypominają rodzicom o konieczności segregowania śmieci.
Z pełnym więc zaangażowaniem i poczuciem sprawczości dzieci z gr. XII przystąpiły do realizacji projektu edukacyjnego „Nasz dzień bez śmiecenia- to każdy dzień!”, który realizowały w miesiącach: kwiecień i maj. Głównym celem projektu było propagowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska. Przedszkolaki przez cały czas trwania projektu pracowały z treściami ekologicznymi. Natomiast zwieńczeniem i podsumowaniem wszystkich działań były obchody ŻÓŁTEGO DNIA, jako jednego z zadań w ramach realizacji projektu „Działaj z imPETem”. Zadania skupiają się przede wszystkim na potrzebie segregowania śmieci, a zwłaszcza butelek PET. Dzieci ubrane w koszulki koloru żółtego, mając za przewodnika Impeta – bohatera cyklu filmików edukacyjnych dowiedziały się jaką drogę musi pokonać plastikowa butelka, by mogło powstać z niej coś nowego np. koce, ubrania, ciepły polar, namioty, torby na zakupy. Najpierw wspólnie przygotowały gazetkę tematyczną, potem same – pokonując tor przeszkód, uczyły się bardzo prostej zasady przygotowania pustej butelki zanim trafi do żółtego pojemnika. Z łatwością zapamiętały kolejność czynności: 1. Odkręć, 2. Opróżnij, 3. Zgnieć, 4. Segreguj – wyrzuć do żółtego kosza. Starszaki podczas trwania projektu kolorowały obrazki, grały w gry edukacyjne o tematyce ekologicznej, oglądały bajki edukacyjne, rozwiązywały quizy ekologiczne, śpiewały piosenki i recytowały wiesze, słuchały opowiadań i brały udział w licznych eko-zabawach. Z ogromnym zaangażowaniem wykonały wielką kolorowankę przypominającą, jak piękna jest nasza planeta. Z zapałem i radością udały się także w okolice przedszkola, aby wspólnie móc posprzątać śmieci i tym samym zadbać o naszą kochaną Ziemię.
W projekcie mieli udział również rodzice. Z ich pomocą dzieci częściowo przygotowały w domu zabawki zrobione z materiałów recyklingowych, by następnie już w przedszkolnej sali dokończyć dzieło i zaprezentować z dumą swoim kolegom i koleżankom. Kartony, gazety, butelki, zakrętki zamieniły się w bardzo pomysłowe zabawki. Ciekawych modeli było bardzo dużo, każda zabawka była niepowtarzalna i malowała uśmiech na twarzy dzieci. W ten sposób nastąpił rozwój kreatywności dzieci, a współpraca przedszkola z rodzicami została pogłębiona i poszerzona.
Mamy nadzieję, że wszelkie działania zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami i przyczynią się do wychowanie mądrego i odpowiedzialnego mieszkańca Ziemi i troskliwego jej gospodarza.