Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Puchatek i przyjaciele - lekcja biblioteczna gr. VIII

W tym miesiącu tematem spotkania z Panią Basią Szmyt z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia Medyk, był miś. A to wszystko za sprawą Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tytuł spotkania "Puchatek i przyjaciele" jak sama nazwa wskazuje pozwolił  dzieciom poznać przygody i historie misiów z różnych stron świata, misiów bajkowych i tych prawdziwych. A po co dziecku miś? Pluszowy miś  to jedno z najdroższych wspomnień każdego z nas z czasów wczesnego dzieciństwa. Każde dziecko takiego misia potrzebuje i powinno go od rodziców otrzymać. W psychologii dziecięcej, misia nazywa się obiektem przejściowym i ma on niebagatelne znaczenie w rozwoju dziecka na etapie wykształcania jego odrębności od matki.

Miś ma pomóc dziecku przejść od stanu w którym nie może wytrzymać bez matczynego wsparcia, do momentu w którym owo wsparcie będzie w stanie otrzymywać od innych osób. Miś jako obiekt zastępczy ma zastępować matkę wtedy, kiedy nie ma jej w pobliżu a jest dziecku potrzebna. Nie zawsze to jest miś. Może to być piesek, kocyk, poduszka- najczęściej coś do czego miło jest się przytulić. Jednocześnie miś musi mieć takie rozmiary by dziecko mogło go ze sobą zabierać. System wsparcia w postaci misia dziecko uskutecznia przez kilka lat. Miś jest czymś w rodzaju matki na zawołanie – zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, jest taką „matką o której dziecko może pamiętać”.

W późniejszym etapie rozwoju dziecka, miś, poza dawaniem poczucia bezpieczeństwa i wsparcia staje się tez przedmiotem na którym dziecko testuje swoje interakcje społeczne. Rozmawia z misiem, matkuje mu i testuje siebie w bezpiecznych warunkach – miś się przecież nie obrazi ani nie odpowie. Miś, przez to właśnie że nie odpowiada pozwala dziecku różnicować i uczyć się własnych emocji.

Miś zapewnia też dziecku poczucie stabilności w stale zmieniającym się świecie wokół niego – pamiętajmy że dziecko cały czas uczy się czegoś nowego a więc świat wokół niego nieustannie nabiera nowych znaczeń. Miś, jest constans. Miś się nie zmienia. Miś daje poczucie stabilności.

Rola misia w życiu dziecka nie jest wiec po prostu rolą zwykłej zabawki – to rola szczególna i niezwykle odpowiedzialna. Zadbajmy o to aby dziecko miało swojego misia, który pomoże mu w rozwoju.